اکوی چهار بعدی

اکوکاردیوگرافی یک روش غیرتهاجمی برای تصویربرداری از ساختار و عملکرد قلب به صورت ایمن و بدون درد است. امروزه به لطف این تکنولوژی و با استفاده از تجهیزات نوین اولتراسوند می‌توانیم تصویری دقیق از حفره‌های قلب، رگ‌های اصلی، دریچه‌ها و جریان خون درون حفره‌ها به‌صورت زنده در اختیار داشته باشیم.

این روش تصویربرداری، سیستمی برای تشخیص وضعیت عملکردی و مورفولوژیکی ساختارهای قلبی در قالب تصاویر سه‌بعدی است که با استفاده از یک پروب ماتریکس همراه با تعداد زیادی المان‌های رادیوگرافیک، کمک می‌کند تا به تصاویری با وضوح و کنتراست بالا از قلبِ در حال کار دست یابیم.

سیستم 4بعدی اکوکاردیوگرافی، یک جلوه ویدیویی زنده ایجاد می‌کند که همچنین می‌تواند برای آزمایش‌های جنین پیش از تولد استفاده شود. این تکنولوژی می‌تواند تصاویر و فیلم‌های بلادرنگ تولید کند و در نتیجه، ارزیابی دقیقی از قلب شما به پزشک ارائه می‌دهد. مشاهده عملکرد و ساختار قلب با این فناوری نوآورانه آسان‌تر است به‌نحوی که حتی وضعیت حفره‌ها و دریچه‌های قلب با این تست قابل‌مشاهده است.

اکوکاردیوگرافی 4بعدی با عنوان اکوکاردیوگرافی سه‌بعدی بلادرنگ نیز شناخته می‌شود.

کاربردها

تصاویر به دست آمده از این آزمایش می‌تواند به درمان بیماری‌های قلبی مختلف کمک کند. این روش نمایش دقیق و تصویربرداری، موجب می‌شود تجزیه و تحلیل بیماری‌های عروق کرونر، اختلالات ریتمیک و موارد دیگر تسهیل شود. این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا اندازه، شکل، ضخامت و حرکت قلب شما را مشاهده کند و نحوه حرکت قلب شما و قدرت پمپاژ آن را به تصویر بکشد. پزشکان می‌توانند ببینند که آیا دریچه‌های قلب به‌درستی کار می‌کنند یا نشتی وجود دارد.

سیستم سونوگرافی 4بعدی همچنین به پزشک اطلاع می‌دهد که آیا دریچه‌های قلب شما بیش از حد باریک هستند و آیا رشد غیرطبیعی یا تومور در اطراف آن وجود دارد یا خیر. با استفاده از اکوکاردیوگرافی 4بعدی موارد زیر را نیز می‌توان تشخیص داد:

 • مشکلات پریکارد یا پوشش خارجی قلب
 • عروق خونی بزرگی که به قلب وارد و خارج می‌شوند
 • لخته شدن خون در حفره‌های قلب
 • سوراخ‌های بین حفره‌های مختلف قلب

آماده‌سازی اولیه

آمادگی اولیه خاصی برای تست اکوی 4بعدی لازم نیست ولی به‌طور کلی، پزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد داد. این معاینه فیزیکی معمولا شامل تست فشار خون، تست تری‌گلیسیرید و غیره است. معاینه‌کننده ممکن است درباره تغییرات غیرعادی که احتمالا در بدن شما رخ داده است بپرسد و سوابق پزشکی شما را آنالیز کند. وی همچنین با بررسی قد و وزن فرد، وضعیت بیمار را تجزیه و تحلیل می‌کند. پزشک علاوه بر اکو چهاربعدی، آزمایش‌های خاصی را برای تجزیه و تحلیل بیماری انجام داده و سپس دستورالعمل‌های مناسب را تجویز می‌کند.

پیش از انجام اکوی 4بعدی بهتر است:

 • لیست داروهایی را که مصرف می‌کنید با پزشک در میان بگذارید. معمولا توصیه می‌شود قبل از انجام این نوع اکو، از مصرف داروهای خاصی مانند آسپرین، داروهای ضدالتهابی یا رقیق‌کننده‌های خون اجتناب کنید. البته لازم است پیش از هرگونه تغییر رژیم دارویی، از دکتر خود در این مورد سؤال کنید.
 • اگر اختلالات دریچه‌ای یا هر نوع بیماری قلبی-عروقی دارید، آن را به پزشک گزارش دهید.
 • چنانچه به دارویی حساسیت دارید، لازم است قبل از انجام عمل اطلاع دهید.

مراحل انجام اکوی چهاربعدی

برای گرفتن اکوکاردیوگرام، پزشک یا سونوگراف به شما کمک می‌کند تا آماده شوید. برای انجام این تست:

 • ابتدا از کمر به بالا لباس‌های خود را درمی‌آورید و روپوش بیمارستانی می‌پوشید و روی یک میز یا تخت دراز می‌کشید تا پزشک، الکترودهای مورد نیاز برای این نوع اکو را روی سینه شما قرار دهد.
 • این پدها حاوی سیم‌هایی هستند که با دستگاه الکتروکاردیوگراف ارتباط برقرار می‌کنند. این کار ضربان قلب شما را در طول آزمایش پیگیری می‌کند.
 • روشنایی محل اکو در طول آزمایش خاموش می‌شود تا پزشک بتواند ویدیو را به وضوح ببیند.
 • یک ژل روی قفسه سینه شما زده می‌شود تا امواج صوتی به راحتی از پوست عبور کند.
 • ممکن است از شما خواسته شود که برای گرفتن عکس‌های بهتر، گاهی نفس عمیق بکشید یا نفس خود را نگه دارید.
 • پزشک، مبدل را از روی سینه شما عبور می‌دهد تا امواج صوتی را بررسی کند. این امواج صوتی سپس از قلب منعکس می‌شوند و به مبدل بازتاب می‌یابند.

به این ترتیب تصویر مورد نظر از قلب شما ساخته می‌شود. بسته به امواج صوتی، تصویر ایجاد شده به صورت عکس یا ویدیو بر روی مانیتور نشان داده می‌شود. این تصاویر برای تجزیه و تحلیل بعدی، ضبط می‌شوند.

مزایای اکو 4بعدی

اکوکاردیوگرافی 4بعدی یک روش غربالگری عالی است. به عنوان مثال برای بیمارانی که از داروهای درمان سرطان که برای قلب مضر هستند استفاده می‌کنند، با این روش به‌خوبی می‌توان سلامت قلب را بررسی کرد. اگر بیمار در ناحیه قفسه سینه اشعه دریافت کرده باشد، اکوکاردیوگرافی 4بعدی می‌تواند مشخص کند آیا این ناحیه در وضعیت طبیعی است یا خیر.

از این تکنیک می‌توان برای نظارت بر شرایط بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی خاص مانند کاردیومیوپاتی، بیماری پریکارد و نارسایی قلبی استفاده کرد. این کار به ویژه برای بیمارانی که ایمپلنت ضربان‌ساز دارند مفید است.

به طور کلی این روش:

 • تصاویری با وضوح بالا، مقیاس‌های روشن و تاریک و کنتراست بالا ارائه می‌دهد.
 • از تشعشعات استفاده نمی‌کند و مضر نیست.
 • می‌توان آن را بیش از یک بار بر روی یک بیمار انجام داد.
 • اگر توسط یک فرد آموزش‌دیده و به‌درستی انجام شود، نتایج بسیار قابل‌اعتمادی می‌دهد.

سؤالات پرتکرار

اکوی 4بعدی چه تفاوتی با اکوی 3بعدی دارد؟

عکس‌های به‌دست‌آمده از اکو سه‌بعدی، استاتیک هستند در حالی که در اکوکاردیوگرافی چهاربعدی، تصویر قلب به‌ شکل سه‌بعدی و در قالب ویدئو در اختیار تیم پزشکی قرار می‌گیرد. به‌این‌ترتیب می‌توان حرکت دیواره و دریچه‌های قلب و همچنین جریان خون در عروق بدن را به‌خوبی ملاحظه کرد. در واقع اکوی چهاربعدی، تبدیل اکوی سه بعدی به یک تصویر متحرک و زنده است.

انجام این نوع اکو چقدر زمان می‌برد؟

برای این کار در حدود یک ساعت زمان لازم است. البته بسته به شرایط بیمار، ممکن است این بازه کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد.

برای انجام اکو چهاربعدی در تبریز به کجا باید مراجعه کنم؟

کلینیک تخصصی قلب دکتر خضرلو، آماده پذیرش و انجام انواع اکو قلب در تبریز و آذربایجان شرقی است. برای مشاوره و رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

برخی از خدمات کلینیک تخصصی قلب و مرکز اکوکاردیوگرافی دکتر خضرلو

رزرو وقت ملاقات برای تعیین وقت ویزیت لطفاً با شماره  ۰۴۱۳۳۲۵۹۸۱۵ تماس بگیرید.