هولتر فشار خون 24 - 48 ساعته

هولتر فشار خون 24 – 48 ساعته، یک دستگاه اندازه‌گیری فشار خون قابل‌حمل است که برای ثبت فشار خون در بازه‌های مشخص در طول یک دوره 24 تا 48 ساعته استفاده می‌شود. این دستگاه شامل یک کاف یا بازوبند است که توسط یک لوله لاستیکی انعطاف‌پذیر به یک مانیتور سبک متصل شده است. مانیتور در یک محفظه قرار می‌گیرد که توسط یک کمربند یا بند شانه،‌ بر روی بدن شما نگه داشته می‌شود. این آزمایش معمولاً در صورت مشکوک بودن به تشخیص فشار خون بالا (پرفشاری خون) تجویز می‌شود.

یک بار اندازه‌گیری فشار خون در مطب یا کلینیک، معمولاً برای تأیید این‌که فشار خون شما واقعاً خیلی بالا یا در برخی موارد خیلی پایین است، از دقت کافی برخوردار نیست. در برخی موارد اگر پزشک شما مشکوک به فشار خون بالا یا سایر مشکلات مرتبط با فشار خون باشد، استفاده از هولتر فشار خون را برای شما تجویز می‌کند.

هولتر فشار خون یک دستگاه غیرتهاجمی است و شامل یک بازوبند فشار خون ویژه است که به یک مانیتور کوچک متصل می‌شود تا به مدت 24 تا 48 ساعت از آن استفاده کنید. با این تست، در فواصل زمانی معین (معمولاً هر 15 تا 30 دقیقه در طول روز، و بازه‌های طولانی‌تر در ساعات شب) فشار خون شما در حین انجام فعالیت‌های روزمره اندازه‌گیری و ثبت می‌شود.

پس از پایان دوره 24-48 ساعته، تجهیزات این تست برگردانده می‌شود و اطلاعات ضبط‌شده در آن، توسط متخصصان آنالیز می‌شود تا در قالب یک گزارش به پزشک معالج شما ارسال شود.

کاربردها

پزشکان به دلایل متعددی از این روش استفاده می‌کنند، از جمله:

 • تأیید تشخیص فشار خون بالا.
 • شناسایی چگونگی ارتباط تغییرات فشار خون با فعالیت‌های روزانه و الگوهای خواب شما. معمولاً هنگام خواب، فشار خون سیستولیک (حد بالا) حدود 10٪ تا 20٪ کاهش می‌یابد؛ اما با این حال، همیشه اینطور نیست. فشار خون سیستولیک شما ممکن است ثابت بماند یا افزایش یابد.
 • بررسی میزان اثربخشی داروهای فشار خون در کنترل فشار خون بالا شما. احتمال دارد داروهایی که مصرف می‌کنید، فشار خون شما را به‌درستی در کل روز و شب کنترل نکند. به همین دلیل ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا زمان مصرف قرص‌ها داشته باشید. و یا گاهی ممکن است برای تثبیت فشار خون، به بیش از یک نوع دارو نیاز داشته باشید.
 • شناسایی تغییرات در خوانش فشار خون در مطب پزشک در مقایسه با خانه. این تغییرات می‌تواند میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را مشخص کند.
پایش فشار خون سرپایی می‌تواند تغییرات غیرطبیعی در فشار خون را تشخیص دهد که در غیر این صورت ممکن است قابل شناسایی نباشد. این تست یک روش مفید برای تشخیص الگوهای مختلف فشار خون است که در زیر ذکر شده است:
 • فشار خون روپوش سفید یا فشارخون بالای کاذب. برخی از افرادی که فشار خون طبیعی در خانه دارند، در یک محیط مراقبت‌های بهداشتی فشار خونشان افزایش می‌یابد. این مسئله با عنوان فشارخون بالای کاذب یا «سندرم روپوش سفید» شناخته می‌شود. یعنی با وجود آن که فشار خون شما واقعاً طبیعی است، اما حضور در مراکز درمانی و استرس ناشی از آن منجر به افزایش فشار خون می‌شود. 10 تا 30 درصد از افرادی که فشار خون‌شان در مراکز مراقبت‌های بهداشتی بالاست، در واقع فشار خون روپوش سفید دارند. بر اساس دستورالعمل‌های امروزی، وقتی هولتر فشار خون 24 ساعته، خوانش‌های طبیعی را در خارج از مطب پزشک نشان می‌دهد، تجویز روش درمانی توصیه نمی‌شود؛ با این حال، تحقیقات برای بررسی این موضوع ادامه دارد. فشار خون روپوش سفید همچنان ممکن است نشان‌دهنده مشکل فشار خون باشد؛ بنابراین شما و پزشک‌تان باید آن را تحت‌نظر داشته باشید.
 • فشار خون مداوم. این حالت به ثبت فشار خون بالا چه در مطب پزشک و چه در خانه اشاره دارد. محققان این وضعیت را با افزایش خطر آسیب قلبی و کلیوی و همچنین سکته مرتبط می‌دانند.
 • فشار خون پوشیده. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که فشار خون شما در مراکز درمانی طبیعی باشد، اما وقتی در خانه هستید افزایش یابد. این وضعیت ممکن است شامل 30درصد از بزرگسالانی شود که فشار خون طبیعی در مطب پزشک دارند. اگر دچار بیماری کلیوی، دیابت یا آپنه انسدادی خواب هستید، خطر ابتلا به فشار خون پوشیده در شما بیشتر است.
 • فشار خون بالای شبانه. این وضعیت بدان معناست که فشار خون شما هنگام خواب بالا می‌رود. پرفشاری خون شبانه ممکن است در 20 تا 40 درصد افراد وجود داشته باشد و در افرادی که دیابت یا بیماری کلیوی دارند شایع‌تر است. تحقیقات دانشگاهی در مورد چگونگی ارتباط فشار خون بالای شبانه با بیماری‌های قلبی-عروقی ادامه دارد.

آماده‌سازی اولیه برای هولتر فشار خون 24 - 48 ساعته

پزشک و کادر درمانی نحوه آماده‌سازی برای استفاده از هولتر را تشریح خواهند کرد. برخی از نکات کلی عبارتند از:

 • یک دوره 24 یا 48 ساعته را انتخاب کنید که به بهترین وجه نشان‌دهنده‌ی روال عادی زندگی شما باشد، مثلا بهتر است یک یا دو روز هفته را به جای تعطیلات آخر هفته برای این تست انتخاب کنید.
 • در یک دفترچه یادداشت، کارهایی را که در طول دوره این بازه 24-48 ساعته انجام می‌دهید ثبت کنید. این کار شامل زمانی است که از خواب بیدار می‌شوید و به رختخواب می‌روید، زمانی که هر یک از داروهای خود را مصرف می‌کنید، و زمانی که غذا می‌خورید. همچنین باید زمان علائمی را که تجربه می‌کنید (مانند سرگیجه یا تنگی نفس) ثبت کنید.

آماده‌سازی همچنین شامل آمادگی برای کارهایی است که در این بازه باید از آنها اجتناب کنید. در طول این دوره 24 تا 48 ساعته، نباید:

 • به فعالیت بدنی شدید بپردازید.
 • دوش بگیرید یا شنا کنید.
 • هر یک از بخش‌های دستگاه را بدون مشورت با پزشک قطع کنید.

مراحل انجام

پایش فشار خون 24 یا 48 ساعته، در خارج از مطب پزشک انجام می‌شود؛ اما برای شروع کار باید با پزشک خود ملاقات کنید و تجهیزات مربوطه و دستورالعمل‌های لازم را برای بازه 24-48 ساعته دریافت کنید.

در طی این جلسه:

 • تجهیزات تست را دریافت می‌کنید که شامل یک دستگاه کوچک است که تقریباً به اندازه یک رادیوی قابل‌حمل است. این قطعه را روی یک کمربند یا آویز می‌پوشید. همچنین یک بازوبند فشار خون یا کاف در اطراف بازوی خود باید داشته باشید. بازوبند و دستگاه به همدیگر متصل هستند.
 • تیم پزشکی، بازوبند را روی بازوی شما می‌گذارد و دستگاه را تنظیم می‌کند. هنگامی که همه چیز به‌درستی تنظیم شد، ثبت داده‌ها آغاز می‌شود.
 • دستورالعمل‌های لازم برای استفاده از دستگاه به شما گفته می‌شود. پزشک دستورالعمل‌های دقیقی به شما می‌دهد که باید آنها را به دقت دنبال کنید. قبل از ترک مطب پزشک، حتماً سؤالاتی را که ممکن است داشته باشید بپرسید. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می‌توانید تجهیزات را بردارید و چه زمانی آن را به مطب پزشک بازگردانید.

وقتی در خانه هستید:

 • بازوبند بازوی شما در فواصل زمانی معینی باد می‌شود که ممکن است هر 15 تا 30 دقیقه در روز، و هر 60 دقیقه در طی ساعات شب باشد. باد شدن بازوبند به این معنی است که فشار خون شما توسط دستگاه اندازه‌گیری می‌شود. ممکن است احساس کنید که بازوبند در بازه‌های کوتاه، بازوی شما را فشار می‌دهد. در این لحظات بازوی خود را ثابت نگه دارید تا دقیق‌ترین اندازه‌گیری ممکن به دست آید.
 • ممکن است خواب‌تان مختل شود. در لحظاتی که دستگاه شروع به اندازه‌گیری فشار خون شما می‌کند، احتمال دارد به مدت کوتاهی از خواب بیدار شوید. این مسئله طبیعی است، اما تلاش کنید که این حس را نادیده بگیرید و دوباره بخوابید.
 • روال عادی زندگی خود را دنبال کنید. کارهای عادی خود را انجام دهید، اما از استحمام و شنا کردن خودداری کنید. همچنین از انجام ورزش‌های سنگین بپرهیزید. مطابق با دستور پزشک خود، یک دفتر یادداشت به همراه داشته باشید.
 • داروهای‌تان را طبق دستور پزشک مصرف کنید. از پزشک بپرسید که آیا باید مصرف عادی داروهای خود را در طی این بازه 24-48 ساعته باید ادامه دهید یا خیر.

نتایج به‌دست‌آمده از هولتر فشار خون

تیم پزشکی پس از اتمام تست، داده‌های ثبت‌شده را از دستگاه، به رایانه‌ای که فشار خون شما را تجزیه و تحلیل می‌کند، منتقل خواهد کرد. پزشک شما در مورد نتایج و معنی آنها با شما صحبت خواهد کرد. برخی از نتایجی که ممکن است پزشک با شما در میان بگذارد عبارتند از:
 • فشار خون متوسط ​​24-48 ساعته. میانگین فشار خون شما در کل دوره نظارت
 • فشار خون روزانه. فشار خون معمول شما در ساعاتی که بیدار هستید
 • فشار خون شبانه. فشار خون شما در ساعات خواب
 • الگوهای تفاوت شبانه. تفاوت بین فشار خون روزانه و شبانه؛ فشار خون شما در شب اصولا باید کمتر باشد.

سؤالات پرتکرار

آیا نیاز به پوشیدن لباس خاصی دارم؟

توصیه می‌کنیم یک پیراهن راحت یا دکمه‌گشاد بپوشید تا بتوانید به راحتی بازوبند فشار خون را روی بازوی خود قرار دهید.

آیا می‌توانم با داشتن این دستگاه، ورزش کنم؟

می‌توانید در حین روشن بودن دستگاه، ورزش‌های سبک انجام دهید. همچنین دستگاه نباید در تماس با آب قرار گیرد.

اگر دستگاه پیغام خطا نشان دهد چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت بروز خطا، دستگاه چند دقیقه بعد، دوباره فشار خون شما را اندازه‌گیری می‌کند. اگر خطای دیگری رخ دهد احتمالا دستگاه به مدت 30 دقیقه دیگر اندازه‌گیری نمی‌کند و سپس به برنامه‌ی اندازه‌گیری عادی برمی‌گردد.

چگونه با هولتر فشار خون باید بخوابم؟

طبیعی است که در طی انجام این تست مشکل خواب داشته باشید، اما تلاش خود را برای آرامش و خواب طبیعی انجام دهید. سعی کنید محیط خوابتان از سایر جهات حتی‌الامکان راحت باشد. مثلا این اقدامات می‌تواند مفید باشد:

 • موسیقی آرام‌بخش پخش کنید.
 • پنجره‌ها را بپوشانید تا نور شدید را مسدود کنید.
 • دمای محیط را به گونه‌ای تنظیم کنید که برای‌تان راحت باشد، نه خیلی گرم و نه خیلی سرد.

پزشک به شما خواهد گفت که چگونه می‌توانید تجهیزات را در هنگام خواب تنظیم کنید. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید کمربند را از بدن خود بردارید و آن را در کنار بالش خود قرار دهید. فقط در صورتی این کار را انجام دهید که پزشکتان بگوید مشکلی ندارد. تا پایان دوره نظارت، نباید بازوبند را از بازو بردارید.

آیا این روش سنجش فشار، دقت کافی دارد؟

بله. هولتر فشار خون یک روش دقیق و مؤثر برای اندازه‌گیری فشار خون شماست و در مقایسه با اندازه‌گیری عادی فشار خون در مطب پزشک و کلینیک، داده‌های کامل و دقیق‌تری به تیم پزشکی شما می‌دهد.

برای انجام هولتر فشار خون در تبریز به کجا باید مراجعه کنم؟

کلینیک تخصصی قلب دکتر خضرلو، آماده پذیرش و انجام این تست در تبریز و آذربایجان شرقی است. برای مشاوره و رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

برخی از خدمات کلینیک تخصصی قلب و مرکز اکوکاردیوگرافی دکتر خضرلو

رزرو وقت ملاقات برای تعیین وقت ویزیت لطفاً با شماره  ۰۴۱۳۳۲۵۹۸۱۵ تماس بگیرید.