اکوکاردیوگرافی پیشرفته

اکوکاردیوگرافی پیشرفته، شامل استفاده از دستگاه‌های اکوکاردیوگرافی با تکنولوژی بالا و حاوی نرم‌افزارهای جدید است که برای ارزیابی دقیق‌تر مشکلات قلبی استفاده می‌شود. زمانی که بیماران قلبی نیاز به تعیین دقیق عملکرد قلب و مشکلات دریچه‌ای یا مادرزادی قبل از جراحی، و یا  آنژیوپلاستی عروق دارند، از اکوکاردیوگرافی پیشرفته جهت تصمیم‌گیری نهایی و تعیین تکلیف این بیماران استفاده می‌شود. از جمله این امکانات، انجام اکو کاردیوگرافی Strain و تعیین دقیق میزان قدرت انقباضی قلب است که به تشخیص زودهنگام بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند. به‌ویژه در بیمارانی که تحت شیمی‌درمانی قرار دارند، این روش‌ها بسیار سودمند هستند.

انواع مختلف اکوکاردیوگرافی به‌طورگسترده در تشخیص، کنترل و پیگیری وضعیت بیماران مشکوک یا مبتلا به انواع بیماری قلبی استفاده می‌شود و یکی از پرکاربردترین تست‌های تشخیصی در زمینه قلب و عروق است. این تکنولوژی می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی از جمله اندازه و شکل قلب، ظرفیت پمپاژ، و محل و میزان آسیب بافتی را در اختیار پزشکان قرار دهد. اکوکاردیوگرام همچنین می‌تواند تخمین‌های دیگری از عملکرد قلب مانند محاسبه بازده قلبی، کسر جهشی (EF) و عملکرد دیاستولیک (بررسی میزان آرامش قلب) به پزشک شما ارائه دهد.

کاربردها

چه زمانی اکو قلب لازم است

این روش برای تشخیص مشکلات مختلف قلبی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

← نارسایی قلبی

نارسایی احتقانی قلب (Congestive cardiac failure) زمانی رخ می‌دهد که قلب به طور کامل توانایی خود را برای پمپاژ خون به سایر اندام‌های بدن از دست داده باشد. نارسایی قلبی منجر به تجمع مایعات اضافی در داخل و اطراف ریه‌ها، سرفه‌ی خونی، تنگی نفس، و نیز تورم شکم، پاها و مچ پا می‌شود. اگرچه در برخی شرایط، حمله قلبی با بازگرداندن خون‌رسانی به عضله قلب قابل‌درمان است، اما در مورد نارسایی قلبی، معمولا تنها راه درمان، جراحی تعویض قلب و یا استفاده از یک ضربان‌ساز مصنوعی است که ممکن است به بهبود عملکرد قلب کمک کند.

← آریتمی قلبی

آریتمی به معنای بروز اختلال در ضربان قلب به دلیل مشکل در سیستم هدایت الکتریکی قلب است. اگر قلب خیلی آهسته بزند، برادی‌کاردی (Bradycardia) و زمانی که خیلی سریع می‌زند، تاکی‌کاردی (Tachycardia) نامیده می‌شود. در برخی موارد، آریتمی بدون علامت ایجاد می‌شود. علائم عمومی آن، در صورت وجود ممکن است شامل تنگی نفس، تپش قلب، درد قفسه سینه، احساس مکث بین ضربان قلب، خاموشی و غیره باشد. این عارضه حتی ممکن است در برخی موارد منجر به نارسایی قلبی یا مرگ ناگهانی قلبی شود.

← کاردیومیوپاتی

در کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy)، جریان خون به عضله قلب کاهش می‌یابد که باعث می‌شود عضله قلب سخت‌تر کار کند، تا جایی که بزرگ و سفت می‌شود و باعث مرگ بافت‌های عضله می‌شود. کاردیومیوپاتی یکی از دلایل اصلی حمله قلبی یا نارسایی قلبی است.

← نقایص مادرزادی قلب

بیماری قلبی مادرزادی (Congenital heart disease)، به صورت ژنتیکی و یا از طریق عادات ناسالم مادر در دوران بارداری به فرد بیمار به ارث می‌رسد. این عارضه می‌تواند موجب نقایص قلبی در نوزادان شود که ممکن است در آینده منجر به نارسایی قلبی شود. در نوع ژنتیکی، این بیماری باعث بروز اختلالاتی مانند سندروم ترنر (Turner’s syndrome)، سندروم هولت-اورام (Holt-Oram syndrome)، سندروم دی‌جورج (Di George syndrome)، سندرو منونان (Noonan syndrome)، و سندروم آلاژیل (Alagille syndrome) می‌شود. نوعِ ناشی از عوامل محیطی، اغلب بر اثر مصرف الکل، دخانیات، داروهای ضدافسردگی و … توسط مادر باردار ایجاد می‌شود.

← اختلالات دریچه‌ای

در اختلالات دریچه‌ای، دریچه‌ها یا باریک شده‌اند و یا این که پس از دریافت خون نمی‌توانند به‌درستی بسته شوند، موضوعی که باعث نشتی یا بازگشت می‌شود.

← بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر (Coronary artery disease) در اثر تجمع پلاک در دیواره رگ‌هایی که خون را به قلب می‌رسانند (به نام شریان‌های کرونری) ایجاد می‌شود. «پلاک» از رسوبات کلسترول تشکیل شده است. تجمع پلاک باعث می‌شود که داخل رگ‌ها به مرور زمان باریک شوند. این فرآیند «تصلب شرایین» نامیده می‌شود.

خطرات احتمالی

این روش تصویربرداری تهاجمی نیست و خطرات بسیار کمی به همراه دارد. ممکن است از قرار گرفتن مبدل کمی ناراحت شوید زیرا احتمال دارد فشار به سطح بدن وارد کند. برای برخی از افراد، دراز کشیدن طولانی‌مدت بر روی میز معاینه ممکن است باعث ناراحتی یا درد شود.
بسته به وضعیت سلامتی خود، ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. بنابراین قبل از انجام عمل، هرگونه نگرانی خود را با پزشک مطرح کنید.

نتایج به‌دست‌آمده از اکوکاردیوگرام TDI

پزشک نتایج را در همان روز یا در طی چند روز بعد با شما در میان خواهد گذاشت. قرار ملاقات بعدی با پزشک به شما این فرصت را می‌دهد که در مورد یافته‌ها، هرگونه تشخیص احتمالی و گزینه‌های درمانی خود صحبت کنید.

سؤالات پرتکرار

اکو قلب چقدر طول می‌کشد؟

اکو سه‌بعدی تقریباً 45 دقیقه طول می‌کشد و اغلب نیاز به آمادگی خاصی ندارد. ممکن است بلافاصله پس از اکوکاردیوگرافی محل را ترک کنید، مگر این‌که پزشک توصیه دیگری بر حسب شرایط خاص شما داشته باشد.

آیا رژیم غذایی خاصی برای اکو TDI لازم است؟

در اکثر موارد خیر. طبق معمول همیشه غذا بخورید و مایعات بنوشید و داروهای خود را به‌طور معمول مصرف کنید، مگر این‌که پزشک دستور دیگری داده باشد.

آیا لباس خاصی برای اکو باید بپوشم؟

برای این آزمایش باید از کمر به بالا لباس‌های خود را درآورید و روپوش ویژه بپوشید. بنابراین بهتر است لباسی بپوشید که به‌راحتی بتوانید دربیاورید.

برای انجام اکوکاردیوگرام Strain در تبریز به کجا باید مراجعه کنم؟

کلینیک تخصصی قلب دکتر خضرلو، آماده پذیرش و انجام انواع اکو در تبریز و آذربایجان شرقی است. برای مشاوره و رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

برخی از خدمات کلینیک تخصصی قلب و مرکز اکوکاردیوگرافی دکتر خضرلو

رزرو وقت ملاقات برای تعیین وقت ویزیت لطفاً با شماره  ۰۴۱۳۳۲۵۹۸۱۵ تماس بگیرید.