اکوکاردیوگرافی مری

اکو مری به انگلیسی

اکوکاردیوگرافی ترانس مری یا Transesophageal Echocardigraphy (TEE) آزمایشی است که تصاویری از قلب شما تولید می‌کند. این نوع اکو از امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند) برای تهیه عکس‌های دقیق از قلب و شریان‌هایی که به آن وارد و خارج می‌شوند، استفاده می‌کند. در این تکنیک برخلاف یک اکوکاردیوگرام استاندارد، مبدل اکو که امواج صوتی را تولید می‌کند، به یک لوله نازک متصل است که از طریق دهان و گلو، به مری شما راه می‌یابد. از آنجا که مری بسیار نزدیک به حفره‌های فوقانی قلب است، با این روش می‌توان تصاویر بسیار واضحی از آن ساختارها و دریچه‌های قلب به دست آورد.

کاربردها

پزشکان از اکو مری برای یافتن مشکلات احتمالی در ساختار و عملکرد قلب استفاده می‌کنند. این تکنیک در مقایسه با اکوکاردیوگرافی استاندارد می‌تواند تصاویر واضح‌تری از آئورت صعودی (شریان بزرگی که از قلب خارج می‌شود)، حفره‌های فوقانی قلب و دریچه‌های بین حفره‌های فوقانی و تحتانی قلب ارائه دهد.

تصاویر دقیقِ ارائه‌شده توسط این نوع اکو می‌تواند به تیم مراقبت‌های بهداشتی شما کمک کند تا این موارد را بررسی و اندازه‌گیری کنند:

 • اندازه قلب و ضخامت دیواره‌های آن.
 • تعیین این که قلب چقدر خوب پمپاژ می‌کند.
 • وجود بافت غیرطبیعی در اطراف دریچه‌های قلب که می‌تواند نشان‌دهنده عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی و یا سرطان باشد.
 • نقایصی که می‌تواند باعث سوفل قلبی شود.
 • نشت خون از طریق دریچه‌های قلب به سمت عقب، یا اگر دریچه‌ها سفت، باریک یا مسدود شده‌اند.
 • وجود لخته‌های خون در حفره‌های قلب (به ویژه در اتاق فوقانی) مانند لخته‌های ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی.

این نوع از اکوکاردیوگرافی اغلب در جراحی ترمیم دریچه‌های قلب، پارگی آئورت یا ضایعات مادرزادی قلب استفاده می‌شود و همچنین در طول درمان جراحی برای اندوکاردیت، عفونت باکتریایی پوشش داخلی قلب و دریچه‌ها قابل‌استفاده است.

دلایل تجویز

اکوکاردیوگرافی ترانس مری ممکن است به دلایل متعددی انجام شود که شامل این موارد است:

 • قبلا اکوکاردیوگرام ترانس قفسه سینه (TTE) انجام داده‌اید، اما پزشک شما نیاز به تصاویر بهتر یا دقیق‌تری از قلب شما دارد. در این صورت، این نوع اکو به تشخیص و یا مدیریت مشکل قلبی کمک می‌کند.
 • وجود یک مشکل قلبیِ تهدیدکننده‌ی زندگی که پزشک باید فوراً آن را از نزدیک بررسی کند؛ اکو مری می‌تواند در مراقبت‌های اضطراری و حیاتی مفید باشد.
 • اگر پزشک باید قبل از انجام یک روش پزشکی مانند کاردیوورژن، وجود لخته‌های خون را بررسی کند.
 • اگر یک عمل جراحی انجام داده‌اید، اکو مری به تیم جراحی کمک می‌کند تا تأیید کنند که جراحی شما موفقیت‌آمیز بوده است. این روش همچنین تصویربرداری بلادرنگ را در طول برخی از پروسیجرهای مبتنی بر کاتتر امکان‌پذیر می‌کند.

آماده‌سازی اولیه برای اکو مری

دکتر معالج شما، دستورالعمل‌های دقیقی در مورد نحوه آماده‌شدن برای این نوع اکو به شما خواهد داد. حتماً آنها را به‌دقت دنبال کنید و اگر جایی از آن نامفهوم است، از تیم درمان سؤال بپرسید. این دستورالعمل‌ها اغلب شامل این موارد است:

 • از شما خواسته می‌شود که 4 تا 6 ساعت قبل از معاینه، چیزی نخورید و ننوشید و داروهای تجویزشده را فقط با یک جرعه آب مصرف کنید.
 • بهتر است بعد از اکو رانندگی نکنید و ترتیبی دهید که کس دیگری شما را بعد از اتمام اکو به خانه برساند.

همچنین در صورت مصرف دارو برای موارد زیر، آن به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات خواب
 • اضطراب
 • تسکین درد

مراحل انجام اکوکاردیوگرافی مری

یک تکنسین مخصوص به نام سونوگرافیست، این نوع اکو را انجام می‌دهد و یک پزشک متخصص قلب نتایج را بررسی می‌کند.

 • تکنسین، گلوی شما را با دارو اسپری می‌کند تا آن را بی‌حس کند و رفلکس احتمالی حالت تهوع را برطرف کند. سپس روی یک میز دراز خواهید کشید.
 • یک پرستار یک IV در بازوی شما قرار می‌دهد و دارویی می‌دهد تا به شما کمک کند آرام بمانید.
 • تکنسین سپس پدهای کوچک (الکترود) را روی سینه شما قرار می‌دهد. الکترودها توسط سیم به دستگاهی متصل می‌شوند که نوار قلب (ECG) را برای ردیابی ضربان قلب ثبت می‌کند.
 • سپس یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر (پروب) به آرامی از طریق دهان و گلوی شما هدایت می‌شود. همزمان با پایین آمدن، باید سعی کنید آن را قورت دهید.
 • یک مبدل در انتهای پروب، امواج صوتی را به قلب شما می‌فرستد و پژواک‌هایی را که به عقب بازمیگردند جمع‌آوری می‌کند. این پژواک‌ها به تصاویری تبدیل می‌شوند که بر روی صفحه نمایش ویدئویی نمایش داده می‌شوند.

هنگامی که اکو کامل شد، پروب، IV و الکترودها برداشته می‌شوند و تا زمانی که کاملاً بیدار شوید تحت‌نظر خواهید بود. سپس می‌توانید بلند شوید، لباس بپوشید و به خانه بروید.

خطرات احتمالی

ایا اکو مری خطرناک است

این روش تصویربرداری تهاجمی نیست و خطرات بسیار کمی به همراه دارد. ممکن است از قرار گرفتن مبدل کمی ناراحت شوید زیرا احتمال دارد فشار به سطح بدن وارد کند. برای برخی از افراد، دراز کشیدن طولانی‌مدت بر روی میز معاینه ممکن است باعث ناراحتی یا درد شود.
بسته به وضعیت سلامتی خود، ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. بنابراین قبل از انجام عمل، هرگونه نگرانی خود را با پزشک مطرح کنید.

پس از اکوکاردیوگرافی

ممکن است گلوی شما برای مدت کوتاهی بی‌حس شود. لذا تا دو ساعت چیزی نخورید و ننوشید.

 • احتمال دارد بلافاصله پس از آزمایش، کمی مشکل بلع داشته باشید، اما این مشکل در عرض چند ساعت برطرف می‌شود.
 • به دلیل داروهای آرام‌بخشی که در طول عمل دریافت می‌کنید، شخص دیگری باید شما را پس از آزمایش به خانه براند. پس از 24 ساعت می‌توانید رانندگی کنید.

سؤالات پرتکرار

آیا اکو مری نیاز به بیهوشی دارد؟

معمولاً اکو مری فقط به بی‌حسی موضعی و دریافت آرامبخش ​​نیاز دارد. این بدان معناست که کادر پزشکی، پشت گلوی شما را با داروهای مُسکن اسپری می‌کند. آنها همچنین از طریق IV به شما دارو می‌دهند تا آرام‌تر شوید.

اکثر افراد برای این کار به بیهوشی عمومی (خواب عمیق) نیاز ندارند. بهتر است با پزشک خود در مورد بهترین گزینه‌های اکو با توجه به شرایط خودتان صحبت کنید.

آیا در حین اکوکاردیوگرام ترانس مری بیدار خواهید بود؟

آرام‌بخش بکار رفته پیش از این پروسه، شما را خواب‌آلود خواهد کرد و به شما این امکان را می‌دهد که اکو را بدون ناراحتیِ قابل‌توجه سپری کنید. تیم پزشکی مرتباً وجود هرگونه علائم ناراحتی را تحت‌نظر خواهند داشت و می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا به آرامبخش بیشتری لازم دارید یا خیر. اگر نیاز به بیهوشی عمومی باشد، کاملاً به خواب خواهید رفت و عمل را به خاطر نمی‌آورید. در این صورت، بهبودی در مقایسه با روش استفاده از آرام‌بخش، ​​طولانی‌تر خواهد بود.

اکو ترانس مری چقدر طول می‌کشد؟

اکوی مری در حدود 15 دقیقه زمان لازم دارد، ولی پروسه کامل از زمان خوابیدن بیمار و آمادگی، حدوداً یک ساعت طول می‌کشد.

برای انجام اکوکاردیوگرافی ترانس‌مری در تبریز به کجا باید مراجعه کنم؟

کلینیک تخصصی قلب دکتر خضرلو، آماده پذیرش و انجام انواع اکو قلب در تبریز و آذربایجان شرقی است. برای مشاوره و رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

برخی از خدمات کلینیک تخصصی قلب و مرکز اکوکاردیوگرافی دکتر خضرلو

رزرو وقت ملاقات برای تعیین وقت ویزیت لطفاً با شماره  ۰۴۱۳۳۲۵۹۸۱۵ تماس بگیرید.